Wysłodki melasowane dla krów mlecznych to lepsza jakość mleka i wysokie wyniki hodowli!
Wysłodki z dodatkiem melasy wyróżniają się dużą smakowitością i stanowią doskonałą paszę dla krów mlecznych. Wysokoenergetyczne wysłodki mają również działanie prozdrowotne, zwłaszcza jeśli chodzi o profilaktykę chorób żwacza. Dowiedz się najważniejszych informacji na temat wysłodków melasowanych i zastosuj je we własnej hodowli!
Zdrowy żwacz i poprawa smakowitości pozostałych pasz – zalety wysłodków
Jedną z głównych zalet wysłodków melasowanych jest korzystny wpływ na żwacz. Wysłodki melasowane są dosyć wolno trawione w żwaczu, co z kolei korzystnie wpływa na mikroflorę i bakterie tam bytujące. Ryzyko kwasicy żwacza u krów skarmianych wysłodkami melasowanymi znacznie spada. Ponadto, odpowiednie pH żwacza podnosi równocześnie walory smakowe mleka, obniżając poziom mocznika w produktach hodowli. Ze względu na dużą smakowitość, pasza ta jest chętnie zjadana przez zwierzęta, ale należy pilnować dziennych dawek, o czym będzie mowa poniżej. Wysoka smakowitość wysłodków dodawanych do pozostałych pasz, które są odbierane przez zwierzęta jako mniej smakowite sprawia, że dawki pasz nie marnują się, bowiem te o mniejszej smakowitości są również zjadane.
Jakie dawki dzienne dla krów mlecznych, a jakie dla innych zwierząt?
Mimo wysokich walorów smakowych i dużym potencjale energetycznym , nie wolno dopuścić do sytuacji, w której to wysłodki będą jedyną paszą podawaną zwierzętom. Należy pilnować dziennych dawek. Dla krów mlecznych będzie to dawka dzienna na poziomie 2-4 kg wysłodków melasowanych. Jeśli chodzi o konie, zdania tu są podzielone i ciężko wskazać konkretną dawkę, ponieważ wiele zależy od tego, jak dużą pracę energetyczną wykonuje koń. Niemniej jednak, wysłodki z dodatkiem melasy nie mogą zastąpić innych pokarmów. W przypadku krów zasuszonych ich udział powinien mieścić się w granicach 1-3 kilogramów dziennie. Ze względu na wysoki potencjał energetyczny, niekiedy wysłodki melasowane nie są zalecane krowom zasuszonym w ogóle. Warto jeszcze wspomnieć, że pasza ta doskonale wpływa na żywotność i rozród zwierząt, które po skarmianu tą paszą nie wykazują nadmiernej ospałości.
Wysłodki melasowane – przechowywanie, magazynowanie, dostępność
Mimo iż wysłodki kojarzą się z sezonowością, to wbrew pozorom są również łatwo dostępne poza sezonem trwania kampanii cukrowniczej. Kupisz je bez problemu bez względu na porę roku. Pamiętaj, że sucha lub prasowana postać wysłodków jest bardziej ekonomiczna: można ją magazynować i nie stanowi problemu, jeśli chodzi o podanie na stół paszowy. Mokre wysłodki szybko się psują i należy skarmiać nimi zwierzęta od razu po zakupie paszy. Problematyczny, w przypadku mokrej postaci paszy, może być wyciek soku. Mimo zróżnicowanych plonów buraka, wahania cenowe wysłodków nie są duże. Jest to rodzima pasza o doskonałych właściwościach i do tego stosunkowo niedroga. Każdy hodowca nastawiony na produktywną hodowlę, dającą wysokiej jakości produkty mleczne, powinien zacząć stosować wysłodki z melasą w diecie swoich zwierząt.
Najnowsze komentarze