Klimat śródziemnomorski w ogrodzie

Wygląd ogrodu

Ogród to doskonała możliwość, dzięki której dom zostaje wydłużony o dodatkową przestrzeń. Ogród, nawet mały, to możliwość wypoczynku, spełniania swoich pasji, spędzania czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Każdy ma inne preferencje, dotyczące tego, jak powinien wyglądać ogród idealny. Coraz popularniejszym jest ogród w stylu śródziemnomorskim – chcesz wiedzieć więcej? – przeczytaj dalsze fragmenty niniejszego artykułu.

Styl śródziemnomorski w ogrodzie

Styl śródziemnomorski jest interesujący, ciężko jednak precyzyjnie go określić, ponieważ łączy elementy wielu krajów tego regionu. Z czym kojarzą nam się te okolice? – oczywiście z wypoczynkiem, słońcem, ciepłem i pięknem. Nic więc dziwnego, że również ogrody chcemy posiadać właśnie w tym stylu. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż klimat w Polsce a ten w regionie śródziemnomorskim jest zdecydowanie inny, dlatego w kwestii wyboru roślin są pewne ograniczenia. Można jednak stworzyć ogród w tym właśnie stylu i cieszyć się jego piękną aranżacją.
Ogród Francuski to lekkie formy i artystyczny nieład. Barwy w takim ogrodzie są łagodne i stonowane, główne odcienie to fiolet, róż i biel. Co warto zasadzić w tego rodzaju ogrodzie – postaw na lawendę, kocimiętkę, szałwię, pysznogłówkę, bratki, bukszpany, miętę pieprzową, majeranek czy bazylię.
Ogród w stylu greckim powinien kojarzyć się przede wszystkim z odcieniami bieli i błękitu oraz pięknym, lazurowym morzem. W takim ogrodzie warto zasadzić rośliny takie jak drzewko oliwkowe, pelargonie i petunie ogrodowe. Koloru dodadzą warzywa takie jak papryka czy bakłażan.
Ogród Hiszpański powinien kojarzyć się z błękitem, gorącym flamenco i gajami cytrusowymi. Warto więc zasadzić w takim ogrodzie rośliny takie jak palczatka, kostrzewa, kaktusy, agawa, drzewa pomarańczowe. Warto również mieć portulakę.
Ogród w stylu włoskim to kamienne rzeźby, przeplatające się z roślinnością. W tego rodzaju ogrodzie warto mieć rośliny takie jak milin, jałowce, słoneczniki, koleus, aksamitka. Przydadzą się także warzywa takie jak pomidory, bazylia czy cukinia.

Podsumowanie

Obszar śródziemnomorski jest piękny, nic więc dziwnego, że chcemy przenieść ten klimat do swoich ogrodów. Można to zrobić za pomocą odpowiednich roślin. Dzięki temu w swoim ogrodzie poczujesz się prawie jak w Grecji, Francji, Hiszpanii albo we Włoszech.

 

Może Ci się również spodoba