Jak odnowić meble drewniane lakierowane

Meble drewniane są piękne i potrafią zbudować wspaniałą atmosferę w mieszkaniu. Niestety mają jeden minus – niszczą się stosunkowo szybko. Niemniej jednak, możemy w bardzo prosty sposób odnowić nasze komody czy łóżka. Jak to zrobić?

Jak odnowić lakierowane meble?

Musimy zacząć od przygotowania powierzchni do malowania. Będziemy musieli usunąć wierzchnią warstwę starego lakieru za pomocą papieru ściernego. Powinniśmy zacząć od gruboziarnistego i potem przejść do takiego o mniejszej ziarnistości. Musimy jednak uważać, żeby nie zniszczyć powierzchni drewna. Jeśli będziemy ostrożni, nasz drewniane kredensy będą wyglądały jak nowe, kiedy z nimi skończymy.

Krok pierwszy

Jeśli papier ścierny nie jest wystarczający, możemy skorzystać ze specjalnych środków chemicznych lub z opalarki. Dzięki nim wierzchnia warstwa lakieru zmięknie i usunięcie jej będzie dziecinnie proste. Z tymi środkami należy jednak uważać, bo możemy zrobić sobie nimi krzywdę. Zanim zabierzemy się do pracy powinniśmy sprawdzić ulotkę producenta. Może się bowiem okazać, że meble sosnowe nie lubią z tego rodzaju środkami i możemy je przypadkiem uszkodzić.

Krok drugi

Po tym jak usuniemy stary lakier, możemy przejść do umycia ich dokładnie. Najpierw powinniśmy je opylić, żeby pozbyć się resztek lakieru, a później umyć je dokładnie za pomocą wody z mydłem lub innym środkiem czyszczącym. Kiedy meble drewniane wyschną, możemy przejść do malowania i lakierowania.

Krok trzeci

Po tych wszystkich przygotowaniach możemy przejść do malowania. Obecnie bardzo modne są meble szare, ale możemy tutaj poszaleć z kolorami. Z pewnością ciekawie będą wyglądały szafy w żywych kolorach, które sprawią, że całe pomieszczenie będzie znacznie weselsze. Możemy też postawić na meble rustykalne. W tym przypadku powinniśmy zostać przy naturalnym wyglądzie drewna lub nawet zastosować techniki, które pomogą nam je postarzyć. Takie rozwiązanie z pewnością będzie wyglądało bardzo ciekawie.
Ważne jest to, żeby do malowania mebli wykorzystywać tylko farby, które są do tego przeznaczone. Lakier można aplikować wałkiem lub pędzlem, w zależności od tego, jak jest nam wygodniej. Duże regały drewniane można też pomalować za pomocą natrysku.

Tak naprawdę to już wszystko co musimy zrobić. Teraz pozostaje nam tylko poczekać aż nasze meble drewniane wyschną i już będziemy mogli ich używać i cieszyć się ich zupełnie odmienionym wyglądem.

Może Ci się również spodoba