Płyta meblowa i jej zastosowanie

Płyta meblowa to klasyczny materiał drewnopochodny, który powstają z myślą o nowoczesnej produkcji mebli do codziennego użytku. Płyty takie dostępne są zarówno w hurtowniach oraz w sklepach, gdzie znajdziemy materiały do wykańczania wnętrz. Na rynku znajdziemy wiele modeli płyt meblowych, które mogą być wykorzystywane w zależności od naszych potrzeb. Możemy znaleźć płyty matowe lub laminowane z różnymi fornirami na warstwie wierzchniej lub z laminatem w różnej barwie. Dzięki temu rodzaj i kolorystykę mebli dopasujemy do mebli, które chcemy tworzyć.

Z płyt meblowych powstaje bardzo wiele rodzajów mebli, począwszy od szaf i komód, po stoliku kawowe i nie tylko. Ze względu na specyfikę i szeroką dostępność płyt na rynku, wykorzystywane są zarówno przez profesjonalne zakłady produkujące meble oraz przez indywidualnych użytkowników, którzy meble tworzą w domowym zaciszu, tylko na własny użytek. Do najpopularniejszych płyt meblowych, które dostaniemy na rynku, zdecydowanie należą płyty wiórowe, które są też tanim materiałem produkcyjnym.

Co możemy zrobić z płytami meblowymi?

Płyty meblowe wykorzystywane są w różnym zakresie w zależności od ich struktury i właściwości. Laminowane płyty doskonale sprawdzają się jako fronty mebli kuchennych lub mebli łazienkowych. Laminat sprawia, że płyta ta jest bardziej odporna na wilgoć, dzięki czemu doskonale odnajduje się w takim środowisku. Ponadto płyty takie mogą być wykorzystywane również do tworzenia blatów, w tym blatów estetycznych i eleganckich stolików kawowych i nie tylko.

Wśród płyt meblowych znajdziemy również płyty pilśniowe, które wykorzystywane są do produkcji półek w szufladach oraz tylnych ścian mebli. Grubsze płyty meblowe wykorzystywane są do budowy struktury mebli, dzięki czemu zapewniają im solidność. Innym zastosowaniem płyt meblowych może być wykonywanie z nich dekoracji do przestrzeni domowej. Wdzięczne w obróbce oraz estetyczne płyty meblowe nadają się świetnie do pracy własnej, w tym również przez początkujących majsterkowiczów.

Może Ci się również spodoba