Czym są laminaty HPL?

Czym są laminaty HPL?

Odpowiedzi na to pytanie często poszukujemy przy remontach, wymagających odpowiednio dobranych komponentów. Skrót HPL pochodzi z języka angielskiego, w którym jego rozwinięcie to “high pressure laminate” – tłumacząc to na język polski, owe laminaty są wytwarzane pod wysokim ciśnieniem. W procesie produkcji wykorzystywane jest więc wysokie ciśnienie, który gwarantuje kombinacja dużego nacisku oraz wysokiej temperatury. Laminaty HPL są płytami powstającymi z kilku, a czasem nawet kilkunastu warstw papieru, który impregnowany jest ówcześnie żywicą.

Cechą wyróżniającą laminat HPL na tle innych, jest jego bardzo wysoka wytrzymałość. Dzięki specyficznemu procesowi jej wytwarzania, płyta jest niezwykle odporna na jakiekolwiek działania, które mogłyby potencjalnie jej zaszkodzić. O jakich działaniach mowa? Przede wszystkim o rozwarstwieniach, które w tego typu produktach mogą bardzo często występować – w przypadku high pressure laminate, zupełnie nie musimy się tym przejmować. Ponadto, co ważne, laminat HPL zawiera w sobie również wszelkie pozytywne aspekty wizualne.

Zastosowanie laminatów HPL

Ze względu na swoje aspekty wizualne, laminaty najczęściej swoje zastosowanie odnajdują wewnątrz budynków mieszkalnych. Projektanci coraz częściej polecają tego typu produktu, właśnie ze względu na ich estetykę i jednocześnie wysoką odporność. Najczęściej laminaty wykorzystywane są w toaletach lub w kuchni, jednakże równie dobrze odnajdują się w pomieszczeniach, które teoretycznie nie są dla nich przeznaczone.

Laminaty HPL są wykorzystywane również z zewnętrznych stron mieszkań – z reguły stosowane są one na balkonach czy tarasach, jednakże nie jest rzadkością zauważyć elewację, która całkowicie pokryta jest laminatem. Pamiętajmy, że laminaty powstały przede wszystkim jako imitację bardzo popularnych materiałów podatnych na zniszczenia, takich jak chociażby drewno. Ich zastosowanie może rozszerzać się bowiem do wszystkich miejsc, w których chcielibyśmy użyć “oryginalnego” materiału.

Może Ci się również spodoba